Jaké jsou v dnešní době možnosti chránit zdraví občanů?

Člověk si ani neuvědomuje, jak křehká je někdy hranice mezi životem a smrtí. Denně se stávají nehody, nepředvídatelné situace a pak se dostáváme do pro nás nepříjemného stavu, kdy je nutné přivolat si pomoc. Při bezvědomí je pak velmi důležité, jak se zachová okolí. Existuje dost typů zařízení, která pomohou lidem v nouzi. Nebudeme zde rozebírat cenově málo dostupné systémy. Některé jsou v našich podmínkách i technicky nerealizovatelné.

Mnoho občanů, zejména staršího věku, se potýkají s chorobami, jež jim neumožňují příliš často vycházet ze svého bydliště. Pro tyto případy zavedla Městská policie Ostrava skvělý systém ochrany občanů v bytech, napojený na pult centrální ochrany. Jedná se o zařízení, které kombinuje dva vysílače s rozlišným využitím. První z nich je zabudován uvnitř bytu vedle vstupních dveří a v případě nouze nebo snahy pachatele o vniknutí do bytu po zmáčknutí tlačítka ihned vyjíždí hlídka Městské policie Ostrava do daného bytu či nemovitosti. Druhý vysílač téhož zařízení ve formě přívěšku je používán zejména při zdravotní indispozici nájemníka bytu nebo rodinného domu a je aktivován pomocí tlačítka na přívěšku. Praxe ukázala četnější mylného zmáčknutí tlačítka zejména seniorů, proto Městská policie Ostrava zpětným voláním ověřuje, že se nejedná o plané hlášení. Navíc musíme ocenit průběžnou kontrolu stavu zařízení Městskou policií Ostrava včetně toho, zda je jeho uživatel v pořádku.

Systém je určen jen k ochraně občanů v bytech a je realizován za finanční podpory Úřadu městského obvodu Ostrava – Jih a Magistrátu města Ostravy. Nutno podotknout, že jsou vybíráni zejména hendikepovaní občané a senioři s vážnějšími zdravotními problémy.

Další kapitolou je zajištění bezpečnosti osob, které jsou mimo domov, zejména tam, kde je malá koncentrace kolemjdoucích – např. na turistickém výletě. V případě, že mají postižení tzv. „chytrý mobil“, mohou si do něj nahrát „APLIKACI ZÁCHRANKU“, která má více než 470 tisíc uživatelů s cca 1.300 zachráněnými (k 31. 10. 2017). Výhodou je, že systém odešle polohu postiženého pomocí GPS a přivolá záchrannou službu. Více lze najít na webových stránkách www.zachrankaapp.cz. Pozitivní nadstavbou systému je i to, že do aplikace je možné vložit své zdravotní problémy, léky, alergie apod., které v případě zavolání na záchrannou službu aplikace přenáší.

Pro neslyšící a nedoslýchavé občany byla zřízena SMS tísňová linka Policie ČR, která těmto osobám umožňuje na území České republiky přivolat pomoc pomocí SMS zprávy na telefonní číslo 603 111 158. V ní uvede identifikační údaje, popis skutku (např. krádež, vloupání, přepadení aj.), místo události a také informace o případném zranění – celkem max. 160 znaků. Zpráva je zaznamenána, vyhodnocena a okamžitě předána policii dle místní příslušnosti. V této a podobných oblastech spolupracuje spolek „Klíčenka pro záchranu“ s CSNN – Centrem služeb pro neslyšící a nedoslýchavé o. p. s. (www.csnn.cz).

Ochranu osob řeší také Český červený kříž. Velmi aktivní je Oblastní spolek Českého červeného kříže Ostrava s cca 800 členy, kteří se soustředí především na prevenci a školení občanů. Jejich odborně propracovaná videa jsou srozumitelná při možné záchraně v různých situacích a lze je stáhnout i do mobilních telefonů přes www.cervenykriz.eu.

V praxi se však stávají případy, kdy člověk zkolabuje ve velmi krátkém čase a nestihne si zavolat pomoc. Dokladem je 6.000 výjezdů k lidem v bezvědomí v Praze za období leden – červenec 2017. Spolek „Klíčenka pro záchranu“ realizuje projekt s jednoduchým kódovaným systémem pomocí QR kódu, který pomůže záchranným složkám identifikovat postiženého s načtením důležitých údajů, nutných k jeho záchraně. Po mnoha konzultacích jsou k dispozici celkem 3 výrobky (klíčenka s QR kódem, přívěšek na krk s QR kódem a reflexní prvek na karabince s nápisem SOS). Informace lze získat na www.qrkeyring.com

Pro úplnost představujeme vlastní výrobky:

SOS přívěšek Přívěšek na klíče Přívěšek na krk

Případné dotazy je možno adresovat na e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo telefonicky na čísle +420775383728.

Článek připravil: Bohdan Lindovský, předseda spolku „Klíčenka pro záchranu“